FOTOGRAFIA. Rezydencja artystyczna w Kownie
Jesienią lubelska artystka i współpracowniczka Kultury Enter – Dorota Mościbrodzka – brała udział w międzynarodowej rezydencji w Kownie. O pobyt i warsztat pracy artystów zadbała litewska organizacja Artkomas w ramach programu CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej. Dorota Mościbrodzka ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych i zbiorowych. Specjalizuje się w fotografii tradycyjnej. Pasjonuje ją fotografia srebrowa, odbitki robi na papierze barytowym. Fotografuje głównie aparatami średnioformatowymi.
Dorota Julianna Mościbrodzka – urodzona w Lublinie. Tłumaczka, fotografka, poetka. Skończyła filologię rosyjską ze specjalizacją translatoryczną (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) oraz studia podyplomowe w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczyła się fotografii m.in. w Lubelskiej Szkole Fotografii i Akademii Fotografii w Warszawie. Autorka tomików: Kajet poetycki (Lublin, 1996), Nasennik (Warszawa, 2000), Senna 7 (Lublin, 2003). Tłumaczy m.in. sztuki teatralne rosyjskich, białoruskich i ukraińskich współczesnych dramaturgów oraz poezję.
W ramach międzynarodowego projektu został wydany album: Catalogue. 2020 summer residency>>
Na zakończenie rezydencji odbyła się zbiorowa wystawa wszystkich zaproszonych artystów. W Kownie artystka zrealizowała projekt RE. Mémoire, inspirowany poszukiwaniem śladów zachowanej pamięci. Do zbiorowej wystawy dołączyła własne fotografie oraz odbitki stykowe wykonane przez nią ze starych negatywów, znalezionych na kowieńskim pchlim targu.
Kowno, od lewej: Kościół franciszkański Św. Jerzego; bar piwny z wizerunkiem Adam Mickiewicza po lewej; i bloki mieszkalne z graffiti – wizerunek mędrca jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych murali w Kownie – miasto słynie ze street art, zostały nawet opracowane w mieście szlaki turystyczne uwzględniające budynki z muralami.
Mury getta żydowskiego.
Macewy na miejscowym żydowskim cmentarzu.
Teren po dawnym getcie i cmentarz żydowski.
Kłajpeda.
Zdjęcia Dorota Julianna Mościbrodzka
Kultura Enter
2020/05 nr 98