AKTUALNOŚCI. Kulturalne wydarzenia towarzyszące w ramach VIII Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej
Kulturalne wydarzenia towarzyszące
w ramach
VIII Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej
/na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny,
wymagane zapisy na warsztaty*/
20 września
Godz. 19.00
Pokazy przy fontannie multimedialnej
„Unia Narodów” oraz „Sen o Mieście” (między pokazami 10-minutowa przerwa)
Miejsce: Plac Litewski
21 września
Godz. 19.00
Pokazy przy fontannie multimedialnej, Plac Litewski
„Unia Narodów” oraz „Anioły Lubelskie” (między pokazami 10-minutowa przerwa)
Miejsce: Plac Litewski
23 września 2019
godz. 10.00
Wystawa i pokaz filmu Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej
Uroczyste otwarcie KIEW – pokaz spotu „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”
Miejsce: SALA WIDOWISKOWA CENTRUM KONGRESOWEGO UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO, ul. Akademicka 15
Wystawa „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”
Miejsce: CENTRUM KONGRESOWE UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO, ul. Akademicka 15
Podczas KIEW będzie prezentowano wielojęzyczna wystawa „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”, prezentująca na 12 planszach miejsce Lublina oraz Polski w kształtowaniu europejskiej wspólnoty narodów, historię i teraźniejszy wymiar miasta w zakresie procesów tworzącej się demokracji i pokojowej integracji: m.in. podpisanie Unii Lubelskiej, rząd Daszyńskiego, rolę uczelni wyższych w budowaniu wielokulturowej tożsamości miasta, opozycję lat 80. (w tym Lipiec 1980), wreszcie dzisiejszy Lublin – lidera współpracy międzynarodowej w regionie.
Wystawa i film powstały w ramach projektu „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” realizowanym przez Gminę Lublin i MSZ RP dzięki dofinansowaniu ze środków programu „Dyplomacja publiczna 2019”.
Organizator: Gmina Lublin
Partnerzy: Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Miasto Dnipro, Miasto Lwów, Miasto Krzywy Róg, Miasto Poniewiaż
godz. między 10 a 11.30
Żywy Obraz – happening historyczny odwołujący się do tradycji XIX-wiecznej inscenizowania na żywo znanych obrazów. W tym przypadku będzie to obraz „Unii Lubelskiej” Jana Matejki
Happening podczas uroczystego otwarcia KIEW.
Miejsce: SALA WIDOWISKOWA CENTRUM KONGRESOWEGO UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO, ul. Akademicka 15
Organizator: Stowarzyszenie Kulturalno- Oświatowe „Węglin Północny”
Godz. 19.00
Teatr Tańca – pokazy artystów i choreografów z Austrii, Ukrainy i Polski
Miejsce: Sala Widowiskowa w Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Pokazy teatru tańca w ramach Międzynarodowego Projektu ARTIL 2019 Ukraina – Polska – Austria. To projekt artystyczno-edukacyjny dla młodych choreografów i tancerzy, studentów oraz absolwentów uczelni i wydziałów tańca i choreografii na Ukrainie, w Austrii i w Polsce. Działanie zainicjowane przez ukraińskie stowarzyszenie Contemporary Dance Platform w Kijowie, realizowane w międzynarodowym partnerstwie z instytucjami w Polsce (Centrum Kultury w Lublinie, Jazdaa Polska! Fundacja na rzecz młodych twórców, Katowice Miasto Ogrodów) i Austrii (Anton Bruckner Private University Linz, Studio Fugu Verein für Förderung Mund Vermittlung zeitgenössischer Kunst (PUC), Verein zur Förderung des zeitgenössischen Tanzes in Oberösterreich).
W dniach 23-24 września 2019 r. w Sali Widowiskowej Centrum Kultury w Lublinie (godz. 19:00) zaprezentowane zostaną spektakle – efekt końcowy projektu, autorstwa 7 młodych choreografów w wykonaniu 17 młodych tancerzy. Wśród autorów spektakli są: Marharyta Slyzska, Svitlana Oleksiuk, Oleksandra Lytvyn, Mariia Salo z Ukrainy, Marcela López Morales i Katharina Ludwig z Austrii oraz Daniel Leżoń z Polski.
Organizatorzy: Ukraiński Fundusz Kultury, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Muzyki i Tańca, Austriackie Forum Kultury, Centrum Kultury w Lublinie, Lubelski Teatr Tańca, Katowice Miasto Ogrodów, Jazda Polska.
24 września
godz. 11.30–13.00
Warsztat Erasmus+
Prowadzą trenerzy Fundacji Sempre a Frente
Miejsce: sala 3, budynek Agro II, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, ul. Akademicka 15
godz. 11:30–13:00
Warsztat pt. Bezpieczeństwo w sieci. Co możesz zrobić, by chronić siebie i/lub swój biznes przed osobami wyłudzającymi dane personalne i złośliwym oprogramowaniem? Poznaj praktyczne wskazówki, jak możesz być bezpiecznym online. Warsztat zostanie poprowadzony w języku angielskim.
Miejsce: sala 15, budynek Agro II, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, ul. Akademicka 15
godz. 15:54–17:15
Warsztat pt. Sztuczna Inteligencja. Czym jest sztuczna inteligencja? Czy zdajesz sobie sprawę, jak bardzo Cię teraz otacza? Jak wykorzystać sztuczną inteligencję w życiu codziennym i zawodowym? Na te i wiele innych pytań zdobędziesz odpowiedzi i poznasz przydatne narzędzia do użycia na co dzień. Warsztat zostanie poprowadzony w języku angielskim.
Miejsce: sala 15, budynek Agro II, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, ul. Akademicka 15
godz. 14:00–15:30
Giedroyć, Osadczuk i stosunki polsko-ukraińskie. dyskusja połączona z omówieniem książki
Miejsce: sala 15, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, ul. Akademicka 15
Dyskusja w czasie panelu będzie dotyczyła książki pt. Korespondencja 1950–2000, Jerzy Giedroyć, Bohdan Osadczuk – redakcja Bogumiła Berdychowska i Marek Żebrowski, Wrocław 2019. Książka zawiera całość korespondencji Jerzego Giedroycia (1906–2000) z Bohdanem Osadczukiem (1920–2011), opracowaną przez Bogumiłę Berdychowską i Marka Żebrowskiego. Pisane przez pół wieku listy są niewyczerpanym źródłem wiedzy o stosunkach polsko-ukraińskich w XX wieku i dziejach Instytutu Literackiego w Paryżu.
Moderator – dr hab. Beata Surmacz, dyrektor Instytutu Europy Środkowej w Lublinie
Eksperci: Bogumiła Berdychowska, redaktorka książki pt. Korespondencja 1950–2000, Jerzy Giedroyć, Bohdan Osadczuk.
Prof. Iwona Hofman, dziekan Wydziału Politologii UMCS
Prof. Hubert Łaszkiewicz, Uniwersytet Warszawski
Aleksandra Zińczuk, redaktor naczelna Kultura Enter
Organizatorzy: Instytut Europy Środkowej w Lublinie, New Eastern Europe, Kolegium Europy Wschodniej we Wrocławiu, Fundacja Adenauera w Polsce, Towarzystwo Nauki i Kultury „Libra”
godz. 19.00
Teatr Tańca – pokazy artystów i choreografów z Austrii, Ukrainy i Polski
Miejsce: Sala Widowiskowa w Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Pokazy teatru tańca w ramach Międzynarodowego Projektu ARTIL 2019 Ukraina – Polska – Austria, w ramach projektu zainicjowanego przez ukraińskich artystów. O projekcie>>>
Organizatorzy: Ukraiński Fundusz Kultury, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Muzyki i Tańca, Austriackie Forum Kultury, Centrum Kultury w Lublinie, Lubelski Teatr Tańca, Katowice Miasto Ogrodów, Jazda Polska.
Od 1 do 30 września
godz. 10.00–18.00
Wystawa zbiorowa „Trzy plagi”
Miejsce: Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5
Wystawa wpisuje się w działania ogólnopolskiego, nieformalnego porozumienia osób, instytucji, ruchów społecznych, samodzielnych kolektywów oraz indywidualnych aktywistek i artystów wspólnie pracujących nad stworzeniem dużej sieci antyfaszystowskich i antywojennych wydarzeń kulturalnych i działań społecznych związanych z Rokiem Antyfaszystowskim. Więcej>>>
Organizator: Galeria Labirynt w Lublinie
* Obowiązują zapisy na wszystkie warsztaty poprzez adres e-mail:kongres@lublin.eu Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.