SZTUKA (WIDEO). Performance „Syzygium: Praktyki Aktywnej Nadziei”
Performance Syzygium w perspektywie makro. O szczegółach opowiada m.in kurator Konrad Kurowski. Akcja miała miejsce w końcu października na Placu Litewskim. Film oraz reportaż komiksowy z działania, autorstwa Mariusza Tarkawiana, można oglądać w galerii Grodzkiej 7, głównej siedzibie Warsztatów Kultury.
„Syzygium: Praktyki Aktywnej Nadziei” jest choreograficzną interwencją lubelskich artystów i artystek sztuki tańca w przestrzeni publicznej. Podczas wydarzenia tancerze i tancerki wykorzystają różne praktyki choreograficzne, a zatem cielesne ukierunkowane na stworzenie wspólnotowości, których fundamentami są troska i odwaga. W obliczu piętrzącej się ilości kryzysów, z którymi zmagają się współczesne społeczeństwa, artyści i artystki wybiorą postawę aktywnej nadziei, stawiając na witalność i ucząc się jej od natury. „Syzygium” to wiara w mądrość ludzkich ciał połączonych z naturą i kosmosem, przekonanie o tym, że to co jednostkowe, jest częścią systemu wspólnych wpływów.
Słowo syzygium pochodzi od greckiego syzygos oznaczającego „połączenie jarzmem”. W astronomii słowo to oznacza koniunkcję i opozycję planet. Tutaj jest ważne zawarte w nim odniesienie do współzależności.
Koncepcja, prowadzenie procesu: Konrad Kurowski
Choreografia tworzona kolektywnie przez: Joanna Dudek, Konrad Kurowski, Marysia Micek, Milena Tes
Wykonanie: Joanna Dudek, Marysia Micek, Milena Tes
Coaching ruchowy: Marta Wołowiec
Instytucja wspierająca: Centrum Kultury w Lublinie
Kuratorka ze strony Warsztatów Kultury w Lublinie: Magdalena Linkowska
Kultura Enter 2023/24
nr 107-108