Spotkania literackie w Zamościu
Lokalizacja: Zamość, Partyzantów 13, Stare Miasto
Program festiwalu literackiego Adres: Ulica Poetycka. Zamość literacki
7 września (piątek) Zamojski Dom Kultury
16.30 Wernisaż Poezja Liter – wystawa konkretnej poezji Juliusza Erazma Bolka
17.00 Cykl spotkań autorskich
Andrzej Stasiuk – prowadzenie Aleksandra Zińczuk i Łukasz Marcińczak
Krzysztof Siwczyk – prowadzenie Aleksandra Zińczuk i Łukasz Marcińczak
Marcin Sendecki, Justyna Czechowska, Aneta Kamińska, Maciej Topolski, Tomasz Wybranowski – rozmowy wokół wierszy, esejów, felietonów, z akcentem literatur ukraińskiej i skandynawskiej oraz motywem zamojskim
8 września (sobota)
Zamojski Dom Kultury
od 10.00 Warsztaty literackie prowadzi Justyna Czechowska
16.00 Rynek Wielki
Aga Zaryan. Jazz i poezja – koncert
Hotel 77 (ul. Zamenhofa 7)
17.30 Spotkania autorskie
Krzysztof Orzechowski. Rozmowa wokół książki Teatr świata – świat teatru
Urszula Kozioł. Rozmowa o nowym tomie poezji Ucieczki oraz o Zamościu w twórczość Poetki
9 września (niedziela) Starówka Zamojska
10.00 Spacer szlakiem literackiego Zamościa – prowadzi Agnieszka Linek. Teksty czytają goście Ulicy Poetyckiej
12.00 Krakowski Salon Poezji w Zamościu (Rynek Wodny)
Wiersze Marka Grechuty. Czyta – Jarosław Tomica. Muzyka – Łukasz Jemioła
O GOŚCIACH
Juliusz Erazm Bolek urodzony 1960 r.; pisarz, twórca cyklu kalendarzy i plakatów poetyckich oraz kompozycji wizualnych poezji konkretnej. Wydał kilkanaście książek. Ostatnio – poemat „Corrida” został wyróżniony tytułem Wiersz Roku (2017). Redaktor pisma ENIGMA. Ludzie. Sztuka. Myśli. O artyście zrealizowano dwa filmy dokumentalne: „Wlepkarz” w reżyserii Zbigniewa Kowalewskiego i Poeta w reżyserii Piotra Kulisiewicza. Juliusz E. Bolek jest autorem 20 indywidualnych wystaw, w Zamościu przedstawi Poezję Liter – wystawę konkretnej poezji.
Justyna Czechowska urodzona w 1979 r. w Lublinie. Literaturoznawczyni, tłumaczka literatury szwedzkiej i norweskiej, animatorka kultury, wykładowczyni Studia technik pisarskich i prezentacji tekstu literackiego Uniwersytetu Warszawskiego. Studiowała kulturoznawstwo, literaturoznawstwo oraz slawistykę na uniwersytetach w Göteborgu, Sztokholmie oraz Uppsali. Prezeska Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, współtwórczyni Gdańskich Spotkań Tłumaczy Literatury Odnalezione w tłumaczeniu. Jest laureatką Nagrody im.W. Szymborskiej 2018 za tłumaczenie tomu wierszy szwedzkiej poetki Linn Hansen Przejdź do historii (Wydawnictwo Lokator, 2017).
Aneta Kamińska urodziła się w Szczebrzeszynie, pochodzi z Zamościa, mieszka w Warszawie. Poetka, tłumaczka, polonistka. Pracuje jako lektorka języka polskiego dla obcokrajowców. Autorka tomików: Wiersze zdyszane (Zamość 2000), zapisz zmiany (SDK, Warszawa 2004) oraz czary i mary (hipertekst) (Warszawa 2007; wersja internetowa hipertekstu: www.czary-i-mary.pl). Tłumaczy najnowszą poezję ukraińską. Wydała zbiory przekładów wierszy Nazara Honczara, Hałyny Tkaczuk, Chrystii Wenhryniuk, Borysa Humeniuka oraz autorskie antologie nowej literatury ukraińskiej. Jest współautorką antologii Portret kobiecy w odwróconej perspektywie. 12 poetek z Czech, Słowenii i Ukrainy (Wydawnictwo Fa-art, Katowice 2013).
Urszula Kozioł dzieciństwo i wczesną młodość spędziła na Zamojszczyźnie. Najpierw była Rakówka, a potem Zamość – do matury. W Zamościu uczyła się w Gimnazjum i Liceum im. M Konopnickiej. O gimnazjum, życiu w powojennym mieście, czytaniu poezji – także Leśmianowych, napisała w opowiadaniu pt. Z powodu Puszkina. Pejzaż kraju lat młodości odnajdujemy w powieści Postoje pamięci, jak też w wierszach i felietonach. Rodzice pisarki byli nauczycielami o zamiłowaniach społecznikowskich, sala Archiwum Państwowego w Zamościu nosi imię Hipolita Kozioła dla upamiętnienia zasług organizatora Archiwum Zamojskiego.
Krzysztof Orzechowski – aktor, reżyser, pedagog. Zagrał szereg ról aktorskich i zrealizował ponad 40 spektakli w Warszawie, Krakowie oraz w TVP. Dyrektor krakowskich teatrów: Bagatela (1997-1999) i Tetaru im. J. Słowackego (1999-2016). Prowadzi zajęcia na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej. W 2002 r. otworzył wspólnie z Anna Dymną Krakowski Salon Poezji. Obecnie Salony Poezji działają w 40 polskich miastach (także w Zamościu) oraz w Szwecji, Irlandii, Kanadzie, na Litwie.Krzysztof Orzechowski jest autorem książki wspomnieniowej Podróż do kresu pamięci (Wydawnictwo Bosz 2015) oraz wyboru felietonów Teatr świata – świat teatru (Wydawnictwo Universitas, Kraków 2017).
Marcin Sendecki urodził się w 1967 roku w Gdańsku, dorastał w Tomaszowie Lubelskim, mieszka w Warszawie. Jest autorem kilkunastu książek i arkuszy poetyckich, a także współautorem (z Andrzejem Sosnowskim i Bohdanem Zadurą) przekładu „Trzech poematów” Jamesa Schuylera (Biuro Literackie, 2012). Wspólnie z Marcinem Baranem i Marcinem Świetlickim zredagował dwa zbiory wierszy kryminalnych: „Długie pożegnanie. Tribute to Raymond Chandler” (Zebra, 1997) i „Żegnaj, laleczko. Wiersze noir” (EMG, 2010). Opublikował też antologię „Pogoda ziemi. Wiersze polskie po 1918 roku” (Eurograf, 2010). W ostatnich latach ukazały się jego wiersze zebrane „Błam. 1985–2011” (BL, 2012), wybory „Marcin Sendecki. Antologia” (w serii „Poezja polska” wydawnictwa Hachette, 2013) i „Pamiątka z celulozy” (WBPiCAK, 2014, pod redakcją Pawła Mackiewicza) oraz tomy „Przedmiar robót (BL, 2014), nagrodzony Silesiusem dla „najlepszej książki poetyckiej roku”, „Lamety” (BL, 2015) i „W” (BL, 2016, II wyd. 2017), wyróżnione Nagrodą „Odry” i Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej. Kilka miesięcy temu w Instytucie Mikołowskim wydał tom „11 przypisów do 22 oraz 33 inne obiekty tekstowe”.
Krzysztof Siwczyk urodzony w 1977 roku w Kurnowie. Poeta, eseista, recenzent literacki. Bywa aktorem, zagrał m.in. tytułową rolę w filmie Wojaczek (reż. Lech Majewski), za którą był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej (2000). Jest autorem jedenastu tomów wierszy oraz czterech książek krytyczno-literackich i eseistycznych. Publikuje felietony w „Polityce”.W 2018 r. roku był dyrektorem artystycznym Festiwalu Miłosza w Krakowie. Pracuje w Instytucie Mikołowskim. Mieszka w Gliwicach. Ostatnio opublikował tom wierszy Jasnopis (Wydawnictwo a5, Kraków 2016) oraz książkę esejów Koło miejsca/ Elementarz (Czytelnia sztuki, Gliwice 2016) nagrodzoną Nagrodą Literacką Gdynia w kategorii esej.
Andrzej Stasiuk urodził się w 1960 roku w Warszawie. Mieszka w Beskidzie Niskim. Prozaik i eseista. Autor Murów Hebronu, Dukli, Opowieści galicyjskich, Dziewięciu, Jadąc do Babadag, Taksimu, Dziennika pisanego później, Grochowa, Nie ma ekspresów przy żółtych drogach, Wschodu, Osiołkiem, i kilku innych książek. Laureat paru nagród, m.in. Nagrody im. Samuela Bogumiła Lindego 2002, Nagrody im. Adalberta Stiftera 2005, Nagrody Literackiej Nike 2005, Międzynarodowej Nagrody Literackiej Vilenica 2008, Nagrody Literackiej Gdynia 2010, Nagrody Forum Ekonomicznego i Miasta Krakowa „Nowa Kultura Nowej Europy” im. Stanisława Vincenza 2011, Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2011 w dziedzinie literatury, Nagrody Literackiej m. st. Warszawy 2015 i Austriackiej Nagrody Państwowej w dziedzinie literatury europejskiej 2016. Jego książki są tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie, a także na koreański. Ostatnio opublikował Kroniki beskidzkie i światowe (Wołowiec 2018).
Maciej Topolski urodzony 1989 r. Prozaik, krytyk literacki. Publikował m.in. w „Odrze” , „Lampie” ,
„Korespondencji z Ojcem” , „Ricie Baum” . Współpracuje z Fundacją im. Tymoteusza Karpowicza i
Biurem Literackim. Redaktor serwisu Niedoczytania.pl. Jeden z założycieli inicjatywy Dworzec
Wschodni. Debiutancki tomik Macieja Topolskiego Na koniec idą zyskał nominację do Gdyńskiej
Nagrody Literackiej 2018.
Tomasz Wybranowski – roztoczanin z serca Zamojszczyzny, rocznik 1972. Absolwent polonistyki na UMCS. Studiował także jako wolny słuchacz filozofię i politologię. Doktorant wydziału Nauk Politycznych UMCS. Pracował w radiu Centrum, Puls, Top, oraz kieleckim TAK, był korespondentem radiowej Trójki. Od 2005 roku w Irlandii. Był redaktorem naczelnym miesięcznika „Wyspa” oraz „Kuriera Polskiego”, a także korespondentem Polskiego Radia i Informacyjnej Agencji Radiowej oraz Radia Vox. Obecnie wydawca i prezenter programu Polska Tygodniówka w dublińskiej rozgłośni NEAR 90, 3 FM. W Radiu WNET (Polska) pojawia się jego autorski program Irlandzka Polska Tygodniówka. Realizuje cykl programów o historii muzyki światowej Muzyczne Terapie. Gości w austriackim Radiu FRO. Prowadzi Listę Przebojów Polisz Czart.Tomasz Wybranowski wyróżniony został przez środowiska polonijne w Irlandii nagrodą dziennikarz roku 2010. Rok 2011 przyniósł mu nominację do nagrody Polak roku w Irlandii. Wydał trzy przewodniki po Irlandii.Jest autorem czterech tomików wierszy: Oczy, które…(1990), Czekanie na świt(1992), Biały (1995) i najnowszy Nocne Czuwanie (2012). Obecnie przygotowuje publikację na temat polskiej muzyki rockowej w czasie zrywu wolnościowego 1977–1990.