POMOC UKRAINIE. Wsparcie artystów i twórców
W ramach wieloletniej współpracy z ukraińską kulturą czasopisma Kultura Enter oraz instytucji kulturalnej Warsztaty Kultury w Lublinie upowszechniamy kulturę, sztukę i język naszych sąsiadów, w tym najszerzej kulturę ukraińską. Jednocześnie staramy się wspierać twórców i artystów, szczególnie po 24 lutego 2022 r.
W pierwszych tygodniach wojny w naszej instytucji powstała świetlica dla dzieci ukraińskich, która była jedną z wielu podobnych inicjatyw na terenie Miasta Lublina. Organizacje oraz instytucje kultury szczególnie otworzyły swoje przestrzenie do stworzenia przytulnego i potrzebnego miejsca dla dzieci w pierwszych dniach adaptowania się w nowej rzeczywistości. Z myślą o młodych czytelnikach podjęliśmy zbiórkę książek. Zebrane książki w większości zostały przekazane do bibliotek oraz nowopowstałej bibliotece mieszczącej się w miejscu integracji kulturowej migrantów Baobab.
W ciągu roku kalendarzowego Warsztaty Kultury organizują wydarzenia kulturalne tłumaczone na język ukraiński, często towarzyszą im zbiórki i akcje charytatywne. Zapraszana jest społeczność ukraińska, a twórcy z Ukrainy, czy Białorusi, do współtworzenia programu kulturalnego. Instytucja dysponuje przestrzenią biurową, do sali prób i występów publicznych, pracowniami oraz pomieszczeniami socjalnymi.
WYSTAWY, SPOTKANIA, REZYDENCJE
Działania kulturalne, artystyczne i społeczne, do których zapraszamy twórców w ciągu całego roku kalendarzowego stanowią głównie duże festiwale, przygotowywane przez zespół profesjonalnych menedżerów kultury i specjalistyczne działy.
Obecnie wspieramy przede wszystkim projekty artystyczne twórców ukraińskich, wspierając dzięki możliwości organizacji wydarzeń artystycznych i krótkoterminowych rezydencji artystycznych. Wśród rezydentów gościliśmy muzyków, artystów wizualnych, aktorów, dokumentalistów, m.in. stypendystów Gaude Polonia i Fulbrighta.
Pobyt twórców z Ukrainy jest podsumowany publicznym pokazem projektu w formie wystawy, spotkania autorskiego, prezentacji czy wydarzenia perfomatywnego, tj. WERNISAŻ „Dziewczyna-Wiosna” oraz „Olha 1891” – wystawa Olhy Chykalo i Ylii Chykalo
albo WERNISAŻ fotografii i malarstwa Anastasii Mikhno i Ireny Mykoliv
Gościliśmy do tej pory m.in. Yulię Hryhoryevą, ur. w 1997 roku w Doniecku. W związku z wybuchem wojny w 2014 roku przeniosła się do zachodniej Ukrainy, gdzie w 2016 roku ukończyła Kałuskie Kolegium Kultury i Sztuki. W latach 2016–2022 Julia mieszkała i pracowała w Kijowie, gdzie wyszła za mąż i urodziła dwoje dzieci. W 2022 roku, w wyniku kolejnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, artystka wraz z dziećmi opuściła Ukrainę i schroniła się w Lublinie;
Olhę Chykalo, ur. W 1995 roku w Doniecku. W związku z wybuchem wojny w 2014 roku przeniosła się do Kijowa, gdzie w 2018 roku ukończyła Narodową Akademię Sztuk Pięknych i Architektury. Do 2022 roku Olga wynajmowała w Kijowie pracownię artystyczną i zajmowała się malarstwem. W 2022 roku, w związku z kolejną inwazją rosyjską na Ukrainę, artystka opuściła Ukrainę i schroniła się w Lublinie.
Ingę Levi, ur. w Kijowie, która przygotowała wystawę w lubelskiej Galerii Labirynt.
Wywiad z Ingą Levi w Kulturze Enter>
Kontakt do opiekunek rezydencji artystycznych
Magdalena Linkowska (sztuki wizualne) – m.linowska@warsztatykultury.pl
Aleksandra Zińczuk (sztuka i literatura) – redakcja@kulturaenter.pl
Więcej o programie wydawniczym w Warsztatach Kultury>
Adres: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, 20-112 Lublin
Godziny otwarcia: 9:00- 17:00
Telefon (via sekretariat): 81 533 08 18
Kultura Enter
30.11.2022