WYSTAWA. Ukraina 2022-2023
Mamy przyjemność patronować poznańskiej wystawie Ukraina 2022-2023, która wpisuje się w program Dni ukraińskich
Organizator: Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu
Mija rok od rozpoczęcia przez Rosję pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę, co było bezprecedensowym aktem przemocy. Agresorzy bombardują miasta i wioski, niszczą infrastrukturę, dokonują masowych zbrodni na ludności cywilnej. Ukrainki i Ukraińcy nieustannie podejmują heroiczną walkę nie tylko o wolność swojego kraju, ale również za nas, bronią wolności Europy i świata. Ich opór jest dla nas świadectwem i wyzwaniem.
Uświadamia, jak ważne są wartości takie jak wolność, demokracja i że są miejsca na świecie, w których ludzie oddają za nie życie. Świat po 24 lutego 2022 roku zmienił się diametralnie i po raz pierwszy zjednoczył się globalnie, o czym świadczą solidarność społeczna i pomoc humanitarna napływająca niemal zewsząd. Po raz pierwszy w historii oglądamy również wsparcie militarne na szeroką skalę. Przywódcy państw demonstrują swoje poparcie, odwiedzając Kijów. Mocnym tego znakiem była niespodziewana wizyta prezydenta USA Joe Bidena 20 lutego w stolicy Ukrainy.
Wystawa „Ukraina 2022–2023” jest wyrazem solidarności z narodem ukraińskim, przypomnieniem, że wojna nadal trwa i próbą uwrażliwienia na to, że pomoc wciąż jest potrzebna. Nie była ona przez autora zdjęć, Marcina Staniewskiego, zaplanowana, jest raczej „produktem ubocznym” jego wyjazdów z pomocą humanitarną do Ukrainy, które odbywał od marca 2022 roku do lutego 2023 roku. Rejestrował ulotne chwile w trakcie pokonywania tras samochodem, utrwalał sytuacje, z którymi mierzyli się wolontariusze, miejsca, do których docierali. Większość fotografii powstała spontanicznie, bywały robione telefonem podczas jazdy, więc są niedoskonałe. Wraz z autorem przemierzamy Ukrainę od zachodu – Lwowa, Iwano-Frankiwska, przez Winnicę, coraz dalej na wschód, do Kijowa, Buczy, Irpienia, Połtawy, Dniepru, Charkowa, Kramatorska czy Bachmutu. Fotografie dokumentują ogrom zniszczeń i cierpienia, przypominają, jak bardzo doświadczona jest dzisiejsza Ukraina, z czym się boryka, jak wygląda tamtejsze „zwykłe” życie. Obraz bywa bardziej wymowny niż tysiąc słów. Chodzi także o to, by podtrzymać chęć dalszego pomagania, uświadomić widzom wartość empatii i pokazać, jakie są potrzeby w kraju objętym wojną. Pomoc potrzebna jest nie tylko w samej Ukrainie. Od początku rosyjskiej inwazji do Polski przyjechało prawie 10 mln (9 milionów 924 tysiące) osób z Ukrainy. Spora część z nich – w tym nastolatki bez rodziców – pozostała w naszym kraju i wciąż potrzebuje wsparcia.
Zdecydowaliśmy się na pokazanie zdjęć w kilku miejscach, by przekaz o potrzebie pomocy dla Ukraińców i Ukrainek dotarł do jak największej liczby osób. 21 lutego świętowaliśmy rocznicę zwycięstwa Euromajdanu, niedługo, 1 marca, minie rocznica przyjęcia przez Parlament Europejski wniosku Ukrainy o przystąpienie do Unii Europejskiej. Pamiętajmy, że nasza solidarność z zaatakowanym sąsiadem jest nadal potrzebna. Ukraina walczy o wolność Europy, a więc i Polski. Wsparcie jej to nasz obowiązek.
Ukrayina peremozhe, slava Ukrayini!
Marcin Staniewski – poznański społecznik, farmaceuta, zaangażowany od początku wojny w pomoc Ukrainie, w jego domu znalazło i nadal znajduje schronienie wielu uchodźców, od 24 lutego 2022 roku regularnie co miesiąc organizuje demonstracje poparcia dla Ukrainy przed konsulatem Rosji w Poznaniu, w marcu 2022 roku zainicjował w Poznaniu cotygodniową akcję Zupa pokoju – ciepły posiłek przygotowywany przez wolontariuszy w restauracji Nadzieja dla osób w kryzysie uchodźczym potrzebujących wsparcia, od początku wojny jeździ z pomocą humanitarną do Ukrainy, m in. był we Lwowie, w Równem, Łucku, Iwano-Frankiwsku, Charkowie, Półtawie, Czugujewie, Kupiańsku, Kijowie, Boryspilu, Buczy, Irpieniu, Izjumie, Balaklei, Słowiańsku, Konstantynówce, Bachmucie, Kramatorsku, Lymanie, Dnieprze, Czerkasach, Zaporożu. Dowozi przede wszystkim leki, opatrunki i sprzęt medyczny, rzeczy potrzebne na front, agregaty prądotwórcze, żywność dla ludności cywilnej i zwierząt. W Charkowie, który jest miastem partnerskim Poznania, również podjął akcję Zupa pokoju. Dla Ukraińców i Białorusinów udostępnił lokale Sienkiewicza 8, w którym odbywają się spotkania literackie, kulturalne, działa teatr, tworzone są prace plastyczne, odbywają się lekcje ukraińskiego i białoruskiego dla dzieci, działa klubik dziecięcy, przygotowywane są apteczki wojskowe, turnikety, świece i maskownice na front. Stale współpracuje z woluntariuszami New Forest for Ukraine z Wielkiej Brytanii, którzy systematycznie przyjeżdżają do Poznania, z fundacjami i grupami niesformalizowanymi, a także wolontariuszami zajmującymi się zwierzętami w Ukrainie.
Kultura Enter
22 lutego 2023