ZAPROSZENIE (POLITYKA). Rozmowy o wolności
W ramach cyklu spotkań czasopisma Kultury Enter pt. Rozmowy o wolności będziemy rozmawiać 28.11.2022 o wolności słowa i wypowiedzi. Dyskusja połączona jest z finisażem wystawy Poszukując słów ukraińskich artystek. Podczas rozmowy zastanowimy się nad aktualną sytuacją wypowiedzi publicznej, m.in. w mediach, nauce czy sztuce, i również w kontekście wojny w Ukrainie.
W rozmowie wezmą udział historyk i politolog prof. Rafał Wnuk oraz reporter, prozaik i tłumacz z ukraińskiego Wojciech Pestka. Prowadzenie: dr Agata Fijuth-Dudek. Po dyskusji, która odbędzie się w godz. 17.00-18.30 przy ul. Grodzkiej 5a w sali widowiskowej Warsztatów Kultury w Lublinie, o godz.18.30 zaprosimy gości na finisaż wystawy na Grodzką 7 (parter) z udziałem artystek Anastasii Mikhno oraz Ireny Mykoliv.
Dr Agata Fijuth-Dudek – absolwentka Wydziału Politologii UMCS, w Zakładzie Dziennikarstwa obroniła pracę doktorską dotyczącą publicystyki Leopolda Ungera w paryskiej „Kulturze”. Interesuje się historią prasy i problemami współczesnego dziennikarstwa. Wieloletni rzecznik prasowy lubelskiego oddziału IPN. Wykładowczyni w Instytucie Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Wojciech Pestka – prozaik, tłumacz, scenarzysta, z wykształcenia matematyk. Autor między innymi tomików wierszy Zwykła rozmowa (1976), Dziesięć wierszy dla Grosza (2005) czy Mono #dram (2020), bestselerowej trylogii – reportaży: Do zobaczenia w piekle (2009), Gdyby Polacy nie byli Polakami (2019), Diabelska maszyna do szycia (2020), czy powieści Powiedzcie swoim (2013), na motywach której powstał film fabularny Klecha o wydarzeniach radomskiego czerwca 76. Współpracuje z kwartalnikiem „Odra”. Za osiągnięcia twórcze uhonorowany m. in. Literacka Nagrodą „Don Kichota” (Ukraina 2021), Literacką Nagrodą im. B. Prusa (2013), Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Mikołaja Gogola (Ukraina 2013), Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Hryhorija Skoworody (Ukraina 2012). Wyróżniony odznaczeniem honorowym „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, medalem „Za Wierność Przesłaniu Poety” (Ukraińska Fundacja Kultury), brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Prof. dr hab. Rafał Wnuk – główny obszar jego zainteresowań badawczych wyznaczają: historia antyniemieckiego i antysowieckiego oporu podczas II wojny światowej w Europie Środkowo-Wschodniej i Wschodniej w latach powojennych, muzeologia oraz polityka pamięci/polityka historyczna. Pomysłodawca i redaktor naczelny „Atlasu polskiego podziemia niepodległościowego 1944-1956 (2007), współautor scenariusza wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Autor m.in. Za pierwszego Sowieta. Polska konspiracja na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej (wrzesień 1939-czerwiec 1941) (2007); Leśni Bracia. Podziemie antykomunistyczne na Litwie. Łotwie i w Estonii. 1944-1956 (2018).
Kultura Enter
2.11.2022