KULTURA ENTER 2009/06/07 nr 11/12
-
Jana Klaty kronika wypadków narodowych (cz. II)
ALEKSANDRA KONOPKO -
W stronę politycznej autobiografii tanecznej
WITOLD MROZEK -
Mentalna geografia Europy
DMYTRO SZEWCZUK -
Projekt tajnego porozumienia z roku 1923 pomiędzy Republiką Litewską a Białoruską Republiką Ludową
ALGIMANTAS KASPARAVIČIUS -
Historia pod znakiem zapytania czyli nierozwiązane problemy historii Ukrainy (cz. II)
GRZEGORZ KONDRASIUK -
Kompleks Kaziuka Wileńskiego
ANTONI PACUK RADCZENKO -
Karta Polaka na Litwie – kością niezgody czy wzorcem?
ALEKSANDER RADCZENKO -
I Zjazd Ruchu Społecznego „Wspólna Przestrzeń”
Jacek Warda -
sedina.pl – portal niezbędny Szczecinowi
PAWEŁ KNAP -
Lubelskie skatespoty (cz. II)
BONIEK FALICKI
Informacje o okładce
Jak zwykle chorujemy na Wschód. Na Litwę. Na Ukrainę, na Białoruś. Bezsprzecznie i nieodwołalnie. Z własnej, nieprzymuszonej woli.
To trudna choroba, w zasadzie nieuleczalna – na szczęście w obecnych polskich realiach dość rzadko spotykana. Szerzą się co prawda od czasu do czasu stany podgorączkowe, zazwyczaj w okolicy wyborów parlamentarnych czy prezydenckich, kiedy prawa i lewa strona naszej sceny politycznej na chwilę przenosi tam swoją kampanię, ale faktem jest, że nieliczni „zarażeni wschodem” nie wpływają na konsensusy i hierarchie polskiego dyskursu. Mimo wszystko – spróbujmy.
1569-2009. 440 rocznica zawarcia Unii Lubelskiej. Nie mogliśmy być obojętni wobec tego doniosłego faktu dla historii Europy. Z tej okazji Dział Wschodni miesięcznika w całości poświęcony został problematyce stosunków polsko-litewskich, nie dość obecnej w dyskursie medialnym, często w ogóle nieobecnej w świadomości obydwu narodów. Skupiliśmy się na problemach bliższych nam czasowo, na kwestii sporów wokół karty Polaka, będącego wypadkową historycznych zaszłości między Polakami i Litwinami, oraz na kondycji kultury polskiej na Litwie. W nowym cyklu tłumaczeń białoruskiego miesięcznika „Arche” udostępniamy czytelnikom artykuł odsłaniający nieznane fakty dotyczące tajnych porozumień litewsko-białoruskich z 1923 roku, zorientowanych na dyplomatyczną walkę z Polakami.