ROZMOWA (WIDEO). Czego uczy nas historia XX stulecia?
W październiku mieliśmy zaszczyt gościć w Lublinie profesora Timothy’ego Snydera oraz organizować jego spotkanie autorskie dotyczące najnowszej książki The Road to Unfreedom, w której autor przypuszcza: „Możliwe, że prześlizgujemy się z jednej wizji czasu w drugą, bo nie dostrzegamy, jak kształtuje nas historia i jak my ją kształtujemy”.
Zapis całej rozmowy z Teatru Starego w Lublinie>>>
Spotkanie było prapremierą książki, która ukaże się w lutym 2019 roku w polskim przekładzie Bartłomieja Pietrzyka nakładem wydawnictwa ZNAK.
Timothy David Snyder (ur. 1969) – amerykański historyk, profesor Uniwersytetu Yale, specjalista historii nowożytnego nacjonalizmu i historii Europy Środkowej i Wschodniej. Autor ważnych książek historycznych m.in. Rekonstrukcja narodów: Polska, Ukraina, Litwa i Białoruś, 1569–1999, Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem, Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie czy O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku. Wyróżniony m.in. Nagrodą im. Jerzego Giedroycia oraz Nagrodą im. Hannah Arendt.
Jan Andrzej Pomorski – polski historyk, profesor nauk humanistycznych. Od 1976 r. zawodowo związany z Instytutem Historii UMCS. W 1987 r. został kierownikiem Zakładu Metodologii Historii. Pełnił funkcję prorektora uniwersytetu ds. ogólnych (1999–2004). Wykładał m.in. na Uniwersytecie Warszawskim, na którym w latach 90. kierował Katedrą Metodologii Historii. Autor m.in. studiów metahistorycznych Spoglądając w przeszłość (2018) i specjalnego wydania poświęconego Profesorowi T. Snyderowi pt. Lessons on History and from History (Wydawnictwo UMCS, 2018). Promotor doktoratu honoris causa T. Snydera Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Kultura Enter, 2018/04 nr 85
Uroczystość wręczenia doktoratu honoris causa T. Snyderowi na Uniwersytecie Marii curie-Skłodowskiej w Lublinie, 2019. Fot. Yaroslav Ilchyshyn.
Spotkanie z prof. Timothym Snyderem w Teatrze Starym. Fot. Mikhaiło Kapuystan.
Wśród gości był m.in. wybitny historyk profesor Norman Davies.
Plakat ze zdjęciem wykonanym przez Ine Gundersvee.