NOWOŚCI WYDAWNICZE. Zza okna
Opowiadania Miry Ledowskiej skomponowane w zbiór Zza okna są debiutem książkowym, który ukazał się w sierpniu za sprawą wydawnictwa Warsztaty Kultury w Lublinie. Teksty były publikowane na łamach Kultury Enter w latach 2018–2019.
To swego rodzaju krótkie formy literackie, mające źródło w realnych wydarzeniach „podyktowane doświadczeniem wykluczenia ze wspólnoty tych, co mieli szczęście „patrzeć wprost”, wykraczają poza pewien schemat, który nazwałabym <lamentacyjnym>, a polegający na podnoszeniu własnych cierpień do rangi prywatnej martyrologii. Zamiast szachownicy postaci czarno-białych, mamy tu galerię pojedynczych osób, z których każda posiada oryginalne, unikalne rysy, wzorowane na konkretnych, podanych z imienia i nazwiska ludzi. Zarówno występujący w nich Żydzi, jak i Polacy (a nawet Niemcy czy Rosjanie i Austriacy) ukazują się raz jako pełni zalet i cnót, innym razem – wad, słabości, śmiesznostek” (ze wstępu prof. Jadwigi Mizińskiej).
SZKICE. Zza okna
Ojciec
Mira Ledowska
Postać wysokiego mężczyzny widziana z tyłu. Bez twarzy. Poczucie bezpieczeństwa i pamięć chroniących przez złem ramion.
I jego śmierci zamazanej moim strachem przez śmiercią, którą chciała wybrać dla nas, ukrytych w krzakach, moja matka.
„Wyjdźmy, niech nas skończy!”.
I mój cichy płacz: „Nie, mamusiu! Ja się boję. Śmierć boli!”.
Niemiec, który przed chwilą zastrzelił ojca, krąży po polanie, na której stoi leśniczówka. I na której leżymy.
Ale my nie wyszłyśmy… i pozostałyśmy w ukryciu. A on, i tak pijany, nas nie znalazł. Wrócił do leśniczówki.
Leżałyśmy do wieczora jak martwe, na mokrej i zimnej ziemi, ukryte w krzakach.
A przed nami leżał twarzą do ziemi martwy ojciec.
Nie pamiętam, czy płakałyśmy.
Mira Ledowska
Mira Ledowska – z domu Krum, ur. w 1937 r. w Tłumaczu, na terenie dzisiejszej Ukrainy. Ocalona z Holokaustu, nauczycielka języka polskiego w Izraelu. Od 2001 r. zatrudniona w Instytucie Polskim w Tel Awiwie. Spotyka się z młodzieżą, aby opowiedzieć o historii swojej rodziny i „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”. Zza okna stanowi zbiór obrazków odwołujących się do autentycznych zdarzeń i ludzi rzeczywistości wojennej i powojennej.