WSTĘPNIAK nr 87
Zapraszamy do lektury 87. numeru Kultury Enter. Tak jak na zdjęciu widać, a także w poniżej zebranych tekstach, towarzyszy nam motyw okna, czyli otwarcia. Na świat, na innych. W nowym numerze nasi Czytelnicy znajdą zapowiedzi wydawnicze oraz rozmowy z urbanistą, tłumaczami i twórcami:
- DZIAŁ WSCHODNI (WIDEO). „Żywoty” Olega Sencowa
- ROZMOWA (SZTUKA). Między wstrząsem a rozczarowaniem
- ROZMOWA (KRAJOBRAZ MIEJSKI). Urbanizm wyspowy
- ROZMOWA (TRADYCJA ŻYDOWSKA). Archeologia pamięci przeciwko zniszczeniu
- MUZYKA. Nomadzi w Tańcu Śmierci
A także opowieści o nieprzeciętnych osobowościach, jak Bronisław Piłsudski, Emil Meyerson czy Grigorij Rasputin. Wśród problematyki historycznej znajdą Państwo tekst o pamięci radzieckiej Ukrainy o Wielkim Głodzie oraz polsko-ukraińskie spojrzenie na zbrodnię w Sahryniu, widziane oczami młodej ukraińskiej dziennikarki i polskiego historyka:
- HISTORIA. Hołodomor – czy (nie) pamiętamy?
- DWUGŁOS. Sahryń ’44 – w pułapce narracji heroicznej
- DWUGŁOS. Sahryń i Pawliwka w perspektywie ukraińskiej
Tradycyjnie szkice i felietony dotykające tematyki różnych kręgów kulturowych. Tym razem od Ukrainy przez Polskę po Bałkany, lecz także Izrael i Wielką Brytanię:
- BAŁKANY. Przez Polskę na Bałkany
- OBRAZKI. Okno
- SZKICE. Gablota
- SZKICE. Kuroń
- FELIETON. Jeden dopływ i dwa herby
Coraz częściej staramy się zamieszczać analizy i raporty. Analiza Zaufanie w kryzysie. „Kultura budowana na nieufności” jest szczególnie ważna, bo pokazuje kruchość idei zaufania jako kapitału społecznego. Powszechnie wiadomo, że z zaufaniem jest jak w związku: trudno odzyskać raz utracone. Co zatem będzie z całymi społeczeństwami, gdzie zostały przerwane więzi, budowane na dotychczasowej wartości wzajemnego zaufania? Może to pytanie wymaga oddzielnych głosów krytycznych.
W miarę możliwości publikujemy testy naszych autorów również w języku ukraińskim, rosyjskim lub angielskim:
- [UA] Уявні стіни, віртуальні мости (polskie tłumaczenie w kolejnym numerze)
- [UA] Через Польщу на Балкани
- [RU] Голодомор, который мы (не) помним?
Następny numer ukaże się 30 kwietnia 2019. W tym roku planujemy co najmniej dwa numery tematyczne. Tematy tekstów, które nas inspirują do przekrojowych numerów to temat „kobiety” oraz szeroko ujęte hasło „ciało”. Czekamy więc na nowe teksty od autorów z obszaru sztuk plastycznych, krytyki, analizy, historii, psychologii.
Redakcja